Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması

Kulak kanaması, tıp camiasında "otoraji" olarak tanımlanır. Kafaya alınan şiddetli darbe, travma, kaza veya kırık gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak bu tarz sorunlar söz konusu değilse kulağa kaçan su, yabancı bir cismin sokulması veya delici maddeler de kulak kanamasına yol açabilir. Kulak zarının delinmesi ve kafatası kırıkları da kulak kanamasına neden olabilir. Kulak zarının tahriş olması, kulak yolu enfeksiyonunun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Orta kulak iltihabı nedeniyle duyma kaybı ve kanama veya üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında kulak zarının delinmesi yine iltihaplı kulak kanamasına neden olabilir. Kulak zarının herhangi bir nedenden dolayı etkilenmesi, kulağa alınan darbe veya çok şiddetli sesler kulak kanaması için diğer nedenler arasındadır. Kulak zarı deliği, vücut tarafından hızlı bir şekilde tamir edilir. Kulak zarı, dış ortamlardan gelen zararlara karşı kulağı korur ve mikropların, tozun ve suyun orta kulağa ilerlemesini engeller.

Kulak Kanaması Belirtileri

  • Şiddetli kulak ağrısı
  • Geçici işitme kaybı
  • Kulak kanaması ve kulakta akıntı

Kulak Kanaması Nedenleri

Kulak Zarı Hasarı

Kulak kanamasında en sık karşılaşılan sorunlardan biri kulak zarı hasarıdır. Genelde kulak kanaması şikayeti nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurulur ve bu durum çocuklarda daha sık görülür. Çocuğun kulağına yabancı bir cisim sokması en bilindik nedenler arasındadır. Yetişkinlerde ise kulak zarı hasarı daha çok orta kulak iltihabı nedeniyle oluşmaktadır. Bu durumda kulak akıntısının kanlı görülme olasılığı yüksektir.

Kulak zarı hasarı ani basınç değişiklikleri nedeniyle de ortaya çıkabilir. Örneğin, uçak yolculuğunda hava basıncı değişiklikleri yaşanabilir ve bu ani değişiklikler kulak zarı hasarına yol açabilir. Bu durumda da, nadir de olsa, kulak kanaması oluşabilir.

Kulak İltihapları

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı, yüzücü kulağı olarak da bilinir. Kulağın aşırı neme maruz kalması nedeniyle kulakta bakteri enfeksiyonu meydana gelir. Daha çok yüzücüler ve sık sık banyo yapan kişilerde görülür.

Orta Kulak İltihabı

Kulak zarının arka kısmı, virüs veya bakteri nedeniyle enfeksiyon kapabilir. Bu durumda orta kulak iltihabı meydana gelir. Kış ve ilkbahar aylarında daha fazla görülür. Genelde kendiliğinden geçse de bazen tedaviye ihtiyaç duyulabilir. İltihap kulağa baskı yaparak kulak zarına hasar verir ve beraberinde kulak kanaması oluşabilir.

Mastoid Kemik İltihabı

Mastoid kemik, kafatasının iç kulağa birleştiği yerde bulunan bir kemik türüdür. Mastoid kemik iltihabının en yaygın nedeni tedavi edilmemiş orta kulak iltihabıdır. Nadir de olsa kulak kanamasına yol açabilir. Ayrıca menenjit, yüz felci ve işitme kaybına da yol açabilir.

Kafa Travması

Kafa travması, kulak kanamasının en yaygın nedenleri arasındadır. Kafatası temporal kemikte meydana gelen kırık veya yaralanma kanamaya yol açabilir. Aynı şekilde beyin hücrelerinde meydana gelebilecek hasarlar da kulak kanamasına yol açabilir. Bu kanamalar için kafatası kırığı şart değildir; şiddetli bir darbe sonucu da kanama görülebilir.

Kulak Kanamasının Diğer Nedenleri

  • Dış kulakta oluşan sivilcenin patlatılması
  • Orta kulak kisti
  • Böcek sokmaları

Kulak Kanaması Tedavisi

Kulak kanaması, dış kulak veya orta kulak enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkmışsa ve kendiliğinden geçmeyecek boyuttaysa doktor antibiyotik ve damla şeklinde ilaçlar reçete eder. Ateşi ve yaşanan ağrıyı azaltmak amacıyla ağrı kesiciler tavsiye edilir. Enfeksiyonlu kulağa sıcak kompres yapmak, kulağı temiz tutmak ve su kaçırmamak gerekir. Kulak zarı yırtığı varsa ve kanamaya neden oluyorsa, yırtık kendiliğinden geçmiyorsa doktor ufak bir operasyon ile yırtığı dikebilir.

Kanama mastoid kemik iltihabı nedeniyle oluşmuşsa bu durum oldukça ciddidir ve hayati risk söz konusudur. Tanı bu şekilde yapılmışsa hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Damar yolu açılarak antibiyotik verilir. Eğer uygulanan tedavilere rağmen sonuç alınamazsa operasyon ile kemiğin iltihaplı bölümü alınabilir.

Kulak kanaması kafa travması nedeniyle ortaya çıkmışsa yine çok ciddiye alınması gereken bir sorundur. Doktor travmanın boyutuna göre farklı tedaviler uygulayabilir. Beyin kanaması tespit edilmişse pıhtılaşmayı engelleyici tedaviler uygulanabilir. Beraberinde cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

Kulak kanaması, kulağa sokulan yabancı bir cisim nedeniyle oluşmuşsa ve cisim kulakta kalmışsa hemen cismin çıkarılması gerekir. Cisim oldukça uzağa kaçmışsa veya elle çıkarılması tehlikeli ise doktor özel vakumlu cihazlar ve geri çekiciler kullanabilir. Bunun için ilk önce ufak bir kamera kulağa yerleştirilir ve cismin yeri tespit edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bayruhan

14 Nisan 2024 Pazar

Sol kulağımın arkasında bilye büyüklüğünde bir şişlik var. Ara ara su şeklinde akıntı oluyor ve sonrasında kanama oluyor. Sorun ne olabilir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun. Belirttiğiniz belirtiler ciddi bir duruma işaret ediyor olabilir. Kesin bir teşhis ve tedavi için bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız önemli. Muayene ve gerekli testlerle sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Güncel

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi