İki Adet Arası Kanama Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İki Adet Arası Kanama Nedenleri

İki Adet Arası Kanama, Anormal Uterus Kanaması olarak da adlandırılır, kistlerden hormon bozuklukluğuna kadar birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Kanama çamaşırı kirleten bir leke kadar olabileceği gibi bazen günlerce sürebilmektedir. Doktorun gerekli tahlilleri yaparak tanı koyması gerekir.


İki adet arası kanama neden olur?

 • Polipler; Polip, rahim içerisine yerleşen âdet kanamasının uzun sürmesine neden olabildiği gibi iki adet arası dönemde de kanamaya neden olan rahim içi et parçalarıdır. Servikal kanalda bulunabilir. Sonografi, magnetik rezonans görüntülüme ya da bilgisayarlı tomografi ile kesin tanısı konulur.
 • Myomlar; Rahim kasları arasında yerleşen iyi huylu tümörlerdir. Rahim ve karında şişkinlik, ağrılı adet dönemleri ve iki adet dönemi arasında kanamaya neden olabilirler. 35 yaş üzeri her dört kadında bir görülmektedir. Magnetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi ile kesin tanısı konulabilir.
 • Çikolata kisti; Endemetrium yapılarının yumurtalıklara yerleşmesi ve meydana getirdikleri kanamanın yumurtalıklara birikmesi ile meydana gelir. Varlığı durumunda âdet kanamaları ağrılı geçer, idrarda kan görülebilir, iki adet arası beklenmedik kanamalar olabilir, bacaklarda, be ve sırt bölgesinde kronikleşen ağrılar görülebilir. Jinekolojik ultrason ile kesin tanı konulur.
 • Menoraji; Menopoz dönemindeki kadınların hormonal değişimlerinden kaynaklı kanamalardır. Âdet kanaması uzun sürebileceği gibi iki adet arasında kanamalar görülebilir. Nedenleri arasında rahim içi damar sayısının artması, uterin kontraksiyon bozulması, lokal pıhtılaşma etkinliğinin bozulması ve değişen hormon seviyesi sayılabilir. Kesin tanı doktor muayenesi ile konulabilir.
 • Malignite; Kötü huylu tümör türleridir. Genelde rahim içi yüzey ile servikal kanalda ortaya çıktığı görülmektedir. Geçmeyen bel ağrıları, rahim sancıları, geçmeyen ishal ya da kabızlık sorunu, iki adet arasında beklenmeyen kanamaların görülmesi, adet süresinin normalden uzun sürmesi ya da bazı durumlarda adetin gecikmesi, rahim bölgesinde sertlik ya da şişlik gibi belirtileri olabilir. Bilgisayarlı tomogrofi, radyonükleer tarama, manyetik rezonans, biyopsi gibi yöntemlerle kesin tanısı konulabilir.
 • Hiperplazi; Östrojen hormonunun fazla salgılanmasına bağlı olarak rahim içi zarını oluşturan hücrelerde kalınlaşma yaşanmasıdır. Halk arasında rahim zarında kalınlaşma olarak da bilinir. Det kanamalarında gecikme ya da âdet kanamasının uzun sürmesi birincil belirtilerken iki adet arası kanama ikincil belirtiler arasında yer alır. Tanı koyma sadece rahim içi örneği alınarak yapılabilir. Transvajinal ultrasonografi ile rahim duvarının kalınlığı ölçülebilir.
 • Leiomyosarkom; Yumuşak doku sarkması olarak da bilinmektedir. Uterin için sarkomlar 3 tipte oluşur. Sıklıkla hipertansiyon ve şeker hastalıklarında görülmektedir. Erken tanı konulabilen hastalıklardan biridir. Jenekolojik muayene, rahim içi biyopsi, rahim ve yumurtalıklardan sıvı alınması ile tanı koyulabilir.
 • Koagülapati; Kanın pıhtılaşma sorunu ile ortaya çıkan sistemik hastalıktır. Trombosit düzeylerinin belirlenmesi ve kan tahlilleri ile kesin tanısı konulabilir.

İki Adet Arası Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İlk Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İç Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kanama Durdurucu Kanama Durdurmak

Kanama Durdurucu Kanama Durdurmak

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6