İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?
26 Haziran 2024

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

İlk İlişkide Kanama

Kızlık zarı, vajina mukozasının devamında ve vajina girişinde kıvrımlı şekilde oluşmuş bir zardır. Tüm kadınlarda kızlık zarı bulunur. Kızlık zarının ortasında âdet kanamasının akmasına yarayan küçük delikler vardır; yani tamamen kapalı değildir. Bazen bu zarın etrafında hiç delik olmayabilir. Kişi ergenliğe ulaştığında ilk âdet kanamasının gerçekleşmemesi ve buna bağlı şikayetlerin ortaya çıkmasıyla bu durum tespit edilir. Kızlık zarının Latincedeki ismi "Hymen" olup, Yunan mitolojisindeki aşk ve evlilik tanrısı Hymenaeus'tan gelmektedir. İlk cinsel birleşme anı bu tanrıya adandığı için bu ismi almıştır.


Kadınlar ilk cinsel birlikteliklerini yaşayacakları zaman, çevreden duydukları birtakım yanlış bilgilendirmeler nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşarlar. İlk cinsel ilişkiye girdiklerinde mutlaka şiddetli ve ağrılı bir kanama yaşayacaklarını düşünürler. İlk cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Ancak bazı kızlık zarlarının deliği oldukça büyük olabilir. Erkeğin cinsel organı penis, herhangi bir yırtılmaya neden olmadan vajinaya girip çıkabilir. Uzun süreli devam eden aktif bir cinsel hayat olsa da kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda da ilk ilişkide kanama olmayabilir. İlk ilişkide kanama olmaması, kızlık zarının şekli, kalınlığı ve elastikiyeti ile ilgili bir durumdur.

Kızlık zarı ince bir yapıda olup, vajina girişinden yaklaşık 2 cm ileridedir ve genişleme özelliğine sahip değildir. Sadece elastik olan zarlar genişleyebilir. İçeri giriş olduğunda yani ilk ilişkide kanama gerçekleşir. Kızlık zarındaki kanama değişik miktarlarda olabilir. İlk ilişkide kanama, kızlık zarının aşırı kalın olduğu bir yerden gerçekleşirse ve kızlık zarının yapısı etli ise kanama fazla olur; ilk ilişkide kanlanması az olan bir yerden giriş olursa kanama kayda değer olmayacak kadar az gerçekleşir. Kızlık zarının üzerinde çok az damar bulunduğu zaman da ilk ilişkide kanama olmayabilir ve bu damarlar küçük olduğundan dolayı anında pıhtılaşma meydana gelirse kanama yine oluşmaz. Kanamanın durumu tamamen kızlık zarının yapısıyla alakalıdır.

Kızlık zarı ile ilgili bazı toplumsal baskılar ve abartılı ilk ilişki hikayeleri, kadının kendini kasmasına neden olarak penisin girişini zorlaştırarak aşırı kanamaya yol açabilir. Genel olarak bakıldığında ilk ilişkideki kanama oldukça az ve kısa bir süre içinde kendiliğinden duracak bir kanamadır. "Coit yırtıkları" adı verilen derin yırtıklarda şiddetli ve durmayan kanamalara rastlanılması mümkündür. Kanama olan ve bir kez zedelenen kızlık zarı, kendi kendini tamir etme ve yenilenme özelliğine sahip değildir. İlk ilişkide aşırı zorlama olmaması çok önemlidir. Bir kadın için ilk cinsel deneyim son derece hassas bir noktadır. İlk ilişkideki kanama miktarını etkileyen en önemli faktör, kızlık zarının değişik yapıda olması kadar, her iki tarafın da ilişkiye hazır ve istekli olmasıdır.

Ekstra Bilgiler

İlk cinsel ilişki sırasında yaşanan kanama, her kadında farklılık gösterebilir. Kimi kadınlarda hiç kanama olmayabilirken, kimilerinde ise hafif kanamalar olabilir. Bu durum tamamen kızlık zarının anatomik yapısı ile ilgilidir.

İlk cinsel ilişki öncesinde çiftlerin birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olması, kadının rahatlaması açısından önemlidir. Bu süreçte doğru bilgi almak ve toplumsal mitlerden uzak durmak, sağlıklı bir cinsel deneyim yaşanmasına katkı sağlar.

  • Kızlık zarı her kadında farklı şekil ve özelliklerde olabilir.
  • İlk ilişkide kanamanın miktarı ve süresi kişiden kişiye değişir.
  • İlk ilişki öncesi doğru bilgilendirme ve rahatlama önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gis Kanama Nedir?

Gis Kanama Nedir?