Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması

Hamile kadınların günün herhangi bir zamanında, sağlık durumu yerindeyken aniden burun kanaması yaşaması nadir karşılaşılan bir durum değildir. Kanamalar bazen birkaç damla şeklinde olabileceği gibi, bazen de oldukça şiddetli olabilir. Bu burun kanamaları bazı kadınlarda nadiren görülürken, bazı kadınlarda ise çok sık, neredeyse her gün görülebilir. Hamile kadınlar bu durumdan oldukça rahatsızdır ve şikâyetçidir; bu tür burun kanamalarında çok endişelenirler. Ancak, çoğu zaman bu kanamalar anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından zararsızdır. Burun kanamalarına sadece gebelikte rastlanmaz; herkes yaşamının bir döneminde böyle bir durumla karşılaşabilir. Şimdi sizler soracaksınız: "Peki, gebelikte burun kanamaları neden olur?" diye. Hemen bu durumu açıklıyorum.

Gebelikte Burun Kanamaları Neden Olur?

Normal insanlara göre kadınlarda burun kanamaları daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni, anne adayının ve bebeğinin sağlıklı olmasından dolayı damarlardaki kan miktarının normalden daha fazla, yani artmış olmasıdır. Damarlardaki kan miktarı arttıkça, burnun iç kısmındaki kanal ve boşlukları döşeyen hücrelerden oluşan mukoza adı verilen zar tabakasındaki ince ve yüzeysel yapıda olan kan damarlarının maruz kaldığı basınç da artar. Bu basınca dayanamayan ince damarların duvarları zedelenip yırtılarak burun kanamalarına neden olur. Burun mukozasının nemden mahrum kalması yani kuru kalması, hapşırırken burun ve ağzı tıkama, burnu temizlerken şiddetli sümkürme, darbe alma gibi faktörler basıncın artmasına etki ederek kanamayı tetikler.

Gebelikte Burun Kanamalarının Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde burun kanamaları olan kadınların korkmalarını gerektirecek bir durum yoktur. Burun kanamalarının bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından korkulacak bir etkisi yoktur. Burun kanamalarının miktarı çoğu zaman çok azdır.

Burun Kanamalarının Önlemleri

Burun kanamalarının önlemleri basit yöntemlerle alınabilir. Bunlar:
  • Burun temizliğimizi yaparken sakince sümkürmek ve şiddetli sümkürmemek.
  • En önemli önlem, bulunduğumuz odanın gece yatarken nemini yüksek tutmaktır. Örneğin, kışın klima kullanıyoruz ve klimamız sürekli açık oluyor; bu durum havanın kurumasına neden olur. Havanın kurumasını engellemek için ıslatılmış bir havluyu odaya koyabiliriz veya su dolu bir kabı odamıza yerleştirebiliriz. Ayrıca, elektrikli buhar makineleri kullanarak odanın nemini arttırabiliriz.
  • Havanın kurumasını engellediğimiz gibi, burun mukozamızı da kurutmamalıyız. Eczanelerde satılan buruna sıkılan saf su veya deniz suyu spreylerini kullanabiliriz. Tuzlu suyu burnumuza çekip hafif sümkürmek de burun mukozasının kurumaması için alınacak önlemlerden biridir.
  • Damarlarımızın direncinin artması ve güçlenmesi için bolca gerekli vitaminler tüketmeliyiz. Bu vitaminlerin arasında C vitamini önemli bir yere sahiptir. Vücudumuz için yeterli miktarda vitamin tüketerek burun kanamalarını azaltabiliriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ulutaş

14 Mayıs 2024 Salı

Benim eşimde de hamileyken ara ara burun kanaması olurdu. Bu kanamaların nedeni nedir ve gebelikte burun kanadığı zaman nasıl bir önlem alınmalıdır.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Leman Yıldız

Gebelik döneminde hamile bayanlar bir kısım rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir. Bir kısım bayanlarda hamilelik döneminde; Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve burunda kanama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hormon değişiminden kaynaklı olarak burun kanaması ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle hastalığın tedavisi için uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır.

2. Cevap
cevap

Sabrinnisa

Burun mukozası dediğimiz zar tabakanın nemden mahrum kalması yani kuru kalması, hapşırırken burnu ve ağzı tıkama, burnu temizlerken şiddetli sümkürme, darbe alma gibi faktörler basıncın artmasına etki ederek kanamayı tetikler.

Burun temizliğimizi yaparken sakince sümkürmek şiddetli sümkürmemektir. Damarlarımızın direncinin artması ve güçlenmesi için bolca gerekli vitaminler tüketmeliyiz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Epidural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Epidural Kanama Belirtileri ve Tedavisi