9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

9 Haftalık Gebelikte Kanama

Gebeliğin 9. haftası, bebeğin hızla geliştiği ve anne adayının vücudunda çeşitli değişikliklerin meydana geldiği bir dönemdir. Bu dönemde kanama yaşanması, anne adayları için endişe verici olabilir. Ancak, gebeliğin ilk dönemlerinde kanama yaşanması nispeten yaygındır ve her zaman ciddi bir sorunun göstergesi olmayabilir. Yine de, herhangi bir kanama durumunda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulması gerekmektedir.

Bu kanamalar farklı miktarlarda ve renklerde olabilir:
  • Birkaç damla kadar az veya lekelenme şeklinde
  • Pembe renkte
  • Kahverengi veya kırmızı renkte
Öncelikle kanamanın nedeni saptanmalı ve buna göre bir yol haritası çizilmelidir.

9 Haftalık Gebelikte Kanama Sebepleri

Gebeliğin 9. haftasında kanamanın çeşitli nedenleri olabilir. Bu nedenler genellikle gebeliğin hangi döneminde olunduğuyla ilişkilidir:
  • İlk Üç Ayda Olan Kanamalar: Gebeliğin ilk üç ayında kanamaların en sık nedeni düşük tehdididir. Bunun dışında mol gebelik veya dış gebelik gibi durumlar da kanamaya yol açabilir.
  • İleri Dönem Kanamaları: Gebeliğin daha ilerleyen dönemlerinde ve sonlarına doğru olan kanamaların farklı nedenleri olabilir. Örneğin, bebeğin eşinin (plasenta) önde bulunması, plasentanın ayrılması (dekolman), nişan kanaması veya doğumun başlamasına bağlı kanama gibi durumlar bu dönemde görülebilir.
Bu nedenlerden hangisinin kanamaya yol açtığının mutlaka bir uzman tarafından araştırılması gerekmektedir. Ayrıca, basura bağlı olan makat kanamaları ve idrar yolundan kaynaklı kanamalar da bazen vajinal kanamalarla karıştırılabilmektedir.

Gebelik ile İlgili Olmayan Kanamalar

Gebelik dönemi boyunca meydana gelen kanamaların bir kısmı gebelikle doğrudan ilişkili olmayabilir. Bu kanamalar rahim ağzındaki bir yaranın kanaması, rahim ağzında bulunan polipler veya vajinadaki bazı küçük kitleler nedeniyle olabilir.

Kanamalı Hamile Kadının Tedavisi

Kanamalı bir hamile kadının tedavisi, gebeliğin kaç haftalık olduğu, kanamanın nedeni, annenin ve bebeğin durumu gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Kanamaya neden olan durumların kesinlikle araştırılması gerekmektedir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında olan kanamalara "antepartum kanama" adı verilir. Bu kanamaların en sık sebebi plasentadır.

9 haftalık gebelikte olan kanama genellikle ciddi bir kanama olmayabilir. Ancak, sık sık devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Bu kanamalar enfeksiyona bağlı veya yerleşme kanamaları olabilir. İlerleyen aylarda da kanama devam ederse durum ciddileşebilir. Sürekli bir kadın doğum uzmanına başvurulması tavsiye edilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mevsul

05 Mayıs 2024 Pazar

Esim 6 aylık hamile kanama oluyo yardımcı olabilirseniz sevinirim.?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mevsul, eŞŸinizin 6 aylık hamilelik döneminde kanama yaŞŸaması ciddiye alınması gereken bir durumdur. Öncelikle, hemen bir kadın doğum uzmanına ya da en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Kanamanın nedeni, plasenta previa, erken doğum tehlikesi ya da baŞŸka bir durum olabilir ve bunu kesin olarak sadece bir doktor belirleyebilir. GeçmiŞŸ olsun, umarım en kısa zamanda sağlıklı haberi alırsınız.

2. Cevap
cevap

Tunçbörü

Merhaba Gebelikte kanama meydana gelme nedenlerinden biri dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Bu nedenle anne adayının beslenme düzenine dikkat ederek sağlıklı besin kaynaklarından tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra bol bol su tüketerek bir diyetisyenden destek almalıdır. 6 aylık gebelikte oluşan kanamanın birçok sebebi olmaktadır. Bu nedenle bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

Güncel

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?