Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması

Baş ağrısı ve burun kanaması, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle burun kanaması sürekli gözlemleniyorsa, bu durum ihmal edilmeden doktor tarafından takip edilmelidir. Eğer kanama bölgesinde ağrılar da oluyorsa, bunun sebepleri farklı olabilir. Bu gibi durumlarda, burun kanaması ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar için doktor muayenesi gereklidir. Bu durumların araştırılması, kişi için son derece önemlidir.

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?
  • Burun karıştırırken kanama
  • Sıcakta fazla kalmaktan dolayı güneş çarpması
  • Burunda alınan darbeler sonucu oluşan kanama
  • Tansiyon yüksekliğinden dolayı burun kanaması
  • Kafaya alınan darbeler sonucu burun kanaması
  • Beyinde oluşan tümör gibi hastalıklar nedeniyle baş ağrısı ve burun kanaması
  • Kafada bulunan bir hasardan dolayı meydana gelen baş ağrısı ve burun kanaması

Baş ağrısı ve burun kanaması, ileri yaşlardan dolayı meydana gelmiş olabilir. Yüksek tansiyon gibi hastalıklarda, burun kanaması ve baş ağrısı yapabilir. Çocuklarda burun kanamasının sebebi ise çocukların burun bölgeleri ile oynayarak kanamaya sebebiyet vermesidir. Çocuklarda kılcal damarlarda çatlaklıklar da burun kanamasına sebep olabilir. Çocuklarda bu bölge kanamaya müsait olduğu için, fazla uğraşılması ya da karıştırılması burunda kanama olmasına sebep olabilir. Yetişkinlerde ise bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımı burun kanaması ve baş ağrısına sebep olabilir. Gereksiz aspirin kullanımı, burun kanamasına sebep olabilir çünkü aspirin kanı sulandırma özelliğine sahiptir. Bu gibi durumlarda, kan pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan ilaçlar sakınca yaratabilir. Burun kanaması olduğunda kanama durdurulamaz bir duruma gelebilir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybedilmeden doktora başvurulması, kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Aşırı kan kaybı ya da başka rahatsızlıklara sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda burun kanamasının başlıca sebepleri arasında yüksek tansiyon yani hipertansiyon bulunmaktadır. Böyle kişilerde damar sertlikleri de görülebilir. Bu durumlarda burun kanaması dikkate alınarak doktora başvurulması önemli rol oynar. Burun kanaması az miktarda olsa bile, vücutta bulunan kan miktarı göz önüne alındığında bu kanamanın ne kadar büyük olduğu fark edilir.

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Anında Yapılacaklar

Kişide baş ağrısı ve burun kanaması meydana geldiğinde yapılması gereken öncelikli olarak soğuk su ile yıkanmaktır. Bir elin iki parmağı ile burun kanallarına şiddetli bir şekilde baskı uygulayarak beş dakika kadar beklenir. Kanama geçmezse bu uygulama tekrarlanır. Daha sonra soğuk suyla temizlenir. Kanama hala durmamışsa en kısa sürede doktora gitmek şarttır.

Burun kanamaları ve baş ağrıları önemsenmesi gereken hastalıkların habercisi olabilir. Eğer altında yatan başka rahatsızlıklar varsa, ciddi bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Doktorlar tarafından takip edilerek hastaya gerekli tedavi uygulanır. Ayrıca geçmeyen şiddetli baş ağrıları başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında beyin tümörleri de bulunmaktadır. Baş ağrısı belirtisi geçmediği takdirde, kişinin başka rahatsızlıkları düşünerek doktora gitmesi gereklidir. Hasta, kanama ve şiddetli baş ağrısı erken evrelerde nöbetler halinde görülebilir. Genellikle baş çevresinde ve alın bölgesinde şiddetli ağrılar ile kendini belli eder. Beyin dokusunda oluşan enfeksiyonlar, beyin kanamaları, nörolojik hastalıklar ve damar tıkanıklıkları da baş ağrıları ile kendini hissettirir.

Burun Kanamalarının Çeşitleri

Burun kanamalarının çeşitleri vardır. Arka burun kanaması, genizden gelen kanamalar ve burundan gelen kanamalar ile oluşur. Arka burun kanaması yaşlı kişilerde ve yüksek tansiyonu olan kişilerde meydana gelir. Boğaza doğru kanama devam eder. Bu kanama şekli şiddetlidir; ihmal edilmeden acilen doktora götürülmesi, hasta için hayati önem taşır. Burun kanamasını önlemek için tuzlu spreyler ile burun bölgesi temizlenmelidir. Ağır kaldırmaktan uzak durulmalıdır. Ayrıca burun karıştırılmamalı ve sümkürme işlemi gerçekleştirilmemelidir. Burun kanaması meydana geldiğinde sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Banyo yapılan suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Aspirin gibi ilaçlardan doktor söylemedikçe uzak durmak gerekir. Hava sıcaklığı yüksek olan yerlerde ve güneşte dışarı çıkmamak sağlıklı olacaktır. Bulunduğun ortamın nemlendirilmesi kanamanın önüne geçebilir. Burun kanaması meydana geldiğinde ve buna baş ağrısı da eklendiğinde, sağlığımız için öncelikli olarak tam teşekküllü bir hastaneye başvurmamız gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Eşim

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Eşim gecen sene doktora gitti dalakta bÅ«yüme var dediler ilaclari falan kullandi ama tekrar kontrollerine gitmedi sonra baş ağrısı olmaya başladï son üc haftadan beri sıklaşti arada bir burun kanaması oluyor yardimci olursaniz sevinirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Eşim, bu belirtiler ciddiye alınması gereken sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. En kısa sürede bir doktora başvurmanız önemli. Dalak büyümesi, baş ağrısı ve burun kanaması gibi belirtiler bir arada olduğunda, altta yatan ciddi bir sorun olabileceği için uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Sağlık ihmale gelmez, lütfen bir an önce kontrollerinizi yaptırın. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Eşim,

Eşinizin yaşadığı belirtiler oldukça önemli ve ihmal edilmemesi gereken durumlar. Dalak büyümesi, baş ağrıları ve burun kanamaları bir arada olduğunda, altında yatan ciddi bir sağlık sorunu olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. Eşinizin en kısa sürede doktoruna başvurması ve gerekli kontrolleri yaptırması çok önemli. Sağlık ihmale gelmez, lütfen bu durumu ciddiye alın ve bir sağlık profesyonelinden yardım alın.

Geçmiş olsun dilerim.

3. Cevap
cevap

Ayşe Yaman

Dalakta büyüme rahatsızlığı ciddi bir sağlık problemidir. Eşinizin ilaçları kullanması sonrasında bölgesel iyileşmeden dolayı bazen burun kanaması ve baş ağrıları oluşabilmektedir. Bu nedenle hemen evham yapmayın. Rahatsızlığı uzman hekime bildirmeniz halinde bir problem olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

4. Cevap
cevap

Ongun

Baş ağrısı burun kanaması hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bazen hava sıcaklığı, aşırı yorgunluk, üzüntü stres ve alınan darbe gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Ancak bazen de tansiyon hastalığı, beyin kanaması, enfeksiyon hastalığı, kalp ve damar hastalığı ve beyin de tümor gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkabilir

soru

N o

12 Mayıs 2024 Pazar

2 ayda bir burnum kanıyor yaklaşık 5 dakika sürüyor neolabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili N o,

Burnunuzun kanamasının birçok sebebi olabilir. Bunlar arasında kuru hava, burun içi tahriş, alerjiler, sinüz enfeksiyonları veya daha ciddi durumlar yer alabilir. En doğru bilgiyi almak ve gerekli tedaviye başlamak için bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba N o,

Burnunuzun iki ayda bir kanaması farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu, kuru hava, sinüz enfeksiyonları, alerjiler, burnun iç kısmındaki hassas damarların tahriş olması veya daha ciddi durumların belirtisi olabilir. Bu durumu netleştirmek için bir KBB uzmanına görünmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

Sevgiler,

3. Cevap
cevap

AHMET AYDIN

Burunda sürekli olarak görülen kanamalar ciddi bir rahatsızlığın nedeni olabilir. Uzun süreli burun kanamaları burunda yer alan çatlakların açılması sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tanısını koymak için tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Tahliller sonrasında uygulanacak tedavi yöntemi belirlenecektir. Uzman bir hekimden yardım almanızda fayda bulunmakta.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?