Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?
19 Temmuz 2024

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur

Her yaştaki bireylerde görülen burun kanaması, özellikle sıcak havalarda sıkça rastlanan bir durumdur. Farklı etkenlerden dolayı yaşanabilen bu durum, oldukça ciddi bir rahatsızlıktır ve hayati tehlike oluşturabileceği için basite alınmamalıdır.

Burun Kanamasının Nedenleri

Burun yapısında, giriş bölgesinde yer alan damar ağının zengin olması, burun kanamalarının en sık görülme sebebini oluşturur. Bu bölgeye gelen darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi sebeplerle damarlar zedelenerek kanamaya neden olur. Burnun ön kısmındaki kanamanın dışında, burnun arka kısmındaki kanama oldukça ciddi bir durum oluşturur. Kanama sebepleri arasında şunlar yer alır:

 • Enfeksiyon hastalıkları (nezle, sinüzit, kızamık, öksürük)
 • Şiddetli öksürük
 • Sifilis
 • Bazı ilaçların kullanımı (örneğin aspirin)
 • Kan kanseri
 • Alerjik burun hastalıkları
 • Ani basınç değişimleri
 • Kuru havalar
 • Ortamda kimyasal madde buharlarının bulunması

Burun kanamaları, nedenlerine, kanama yerine, tekrarlama durumuna ve kanamanın şiddetine göre farklılık gösterir. Bu nedenle, kanamanın durumuna göre yapılacak olan tedavi de değişiklik göstermektedir.

Burun Kanaması Sırasında Yapılacak Tedavi Yöntemleri

Burun kanaması sırasında uygulanabilecek tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Eğer kanama, burnun kuruması ve sonucunda kabuklanma durumunun fazla olmasından kaynaklanıyorsa, nemli ortamlarda bulunulmalıdır. Şartlar uygun değilse burun içi nemlendirilir. Örneğin, burun içerisine bir miktar vazelin krem sürülebilir.
 • Kanama sırasında kişi oturmalı ya da başı yüksekte olacak şekilde yatırılmalıdır.
 • Burnun kanatları iki parmak arasına alınarak sıkılıp beş dakika tutulmalıdır.
 • Enseye, burun ve yanaklara plastik bir torba içerisinde 15 dakika aralıklarla buz uygulaması yapılmalıdır.
 • Kanama yavaşlamaya başladığında sümkürerek burun içinde kan pıhtıları temizlenmeye çalışılmalıdır.
 • Burun deliklerine 3-4 kez burun spreyi sıkılmalıdır.

Bu tür tedavi yöntemleri uygulanır ve kanama hala devam ediyorsa, bir doktordan yardım alınması gerekmektedir. Eğer kanama durduysa, tekrar başlamasını engellemek için zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Baş sürekli olarak yüksek tutulmalı ve hareket edilmemeye çalışılmalıdır. Burun içindeki pislikler temizlenerek burun kanalları açılmalıdır.

Burun Kanamalarının Önemi

Burun kanamaları çoğu zaman endişe verici görünse de nadiren hayati tehlikelere yol açar. Burun damarları ince bir mukoza ile örtüldüğünden, vücudun diğer bölgelerine göre daha kolay kanamaya yol açar. Herhangi bir basit hareketten dolayı da kanama olabilir ve istenmeyen durumlara sebep olabilir. Kanama durdurulmadığı zaman tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu sebepten, kanama başladığı sırada yukarıda saydığımız tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Sonuç olarak, burun kanamaları ciddiye alınması gereken durumlardır. Doğru müdahalelerle bu durum kontrol altına alınabilir ve olası komplikasyonların önüne geçilebilir. Bu bilgileri dikkate alarak, burun kanaması yaşayan kişilere hızlı ve etkili bir şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zakir

12 Temmuz 2024 Cuma

Burun kanaması yaşadığımda ilk olarak oturmalı mı yoksa yatmalı mıyım? Başımı yukarda tutmak neden önemli?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Zakir, burun kanaması yaşadığında ilk olarak oturman daha doğru olur. Başını yukarda tutmak kanın genzine ve boğazına akmasını önler, bu da boğazında tahriş ve mide bulantısı gibi sorunların önüne geçer. Ayrıca, başını hafif öne eğerek kanamanın durmasını kolaylaştırabilirsin. Burnunun yumuşak kısmına hafifçe bastırarak kanamaya müdahale edebilirsin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İmplantasyon Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İmplantasyon Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Güncel

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi