Adet Gününden Önce Kanama Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Adet Gününden Önce Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet gününden önce kanama, çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Kadınlar için normal adet kanaması yedi güne kadar sürebilir. Adet dönemi süresinin uzun ya da kısa olması, kadından kadına değişiklik gösterebilir. Şimdi, anormal kanama nedenlerini ve nasıl tedavi edileceğini inceleyelim. Kadınlarda adet dönemi sırasında yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron, rahmin iç yüzeyini kaplayan tabakada değişikliklere yol açabilir. Adetin başlamasından 12-14 gün sonra yumurtalıklarda yumurtalar serbest bırakılır. Bu sürece "yumurtlama dönemi" denir. Eğer yumurtlama meydana gelmezse ve gebelik oluşmazsa, hormon düzeylerinde azalmalar meydana gelir. Adet dönemi, kadınlarda kanamanın ilk gününden itibaren başlar ve gelecek ayın ilk gününe kadar devam eder. Normal adet döngüsü 28 gündür. Ancak bu süre 22 ila 34 gün arasında değişebilir. Adet döneminin 6 ay boyunca normal olmaması durumuna "amenore" denir.

Anormal Kanama Türleri

Anormal kanamalar her yaşta olabilir. Kadın yaşlandıkça kanamaların azalması normaldir. Ancak kanamalar artarsa bu normal değildir ve doktora başvurulması gerekir. Anormal kanamaların bazı nedenleri şunlardır:

  • Rahim kanamaları
  • Adet dönemleri arasındaki kanamalar
  • Adet döneminin herhangi bir zamanında olan damlama tarzındaki kanamalar
  • Cinsel ilişki sonrasındaki kanamalar
  • Adet kanamalarının normalden fazla olması

Anormal Kanama Nedenleri

Anormal kanamaların çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar arasında tiroit bezindeki sorunlar veya ilaç kullanımları yer alabilir. Anormal kanamaların teşhisi için fiziksel muayeneler, kan sayımı gibi testler yapılır.

İmplantasyon Kanaması

Adet öncesi oluşan kanama, yumurtlama evresinde, yumurtanın spermle birleşerek rahim duvarına yerleşmesiyle oluşabilir. Bu süreçte dışarıya kan akışı olur ve bu kanama "implantasyon kanaması" olarak adlandırılır. Kadınların yaklaşık üçte birinde hamilelikte bu tür kanama yaşanır. Normal adet kanaması yoğun olurken, implantasyon kanaması genellikle üç gün süren lekelenme tarzında kanamalardır. İmplantasyon kanamasının rengi genellikle kahverengimsidir ve içinde bol miktarda kan pıhtısı bulunur.

Adet Süresi ve Belirtiler

Normal adet süresi içerisinde kadınlarda şu belirtiler olabilir:

  • Karın ve bacak ağrısı
  • Göğüs ağrısı
  • Kramp gibi ağrılar

Adet süresinin sonunda bu ağrılar genellikle geçer. İmplantasyon kanaması sırasında ise kadınlarda mide şişkinliği ve kramp ağrıları olabilir. Bu ağrılar birkaç ay sürebilir.

Ne Yapmalısınız?

Adet öncesi kanamalar ve diğer anormal kanamalar durumunda mutlaka bir jinekologdan yardım alınmalıdır. Vücutta normalin dışında seyreden olayları dikkate alarak, sebebini araştırmak sağlığımız açısından son derece önemlidir. Adet öncesi kanamalar başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle bu tür belirtileri bir sinyal olarak kabul edip, en kısa sürede çare aramak gereklidir. Unutmayalım ki erken tanı hayat kurtarır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zehra

04 Haziran 2024 Salı

Mhb benimde addet gununden önce az bi kanamam geldi kahve ama anlayamadım sizce nedir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zehra Hanım,

Adet gününden önce gelen kahverengi lekelenmeler, bazen adet öncesi belirtiler olabilir. Bunun dışında, stres, hormonal değişiklikler veya yumurtlama dönemine bağlı olarak da böyle lekelenmeler yaşanabilir. Eğer bu durum sık tekrarlıyorsa veya endişe verici başka belirtiler varsa, bir kadın doğum uzmanına danışmanız faydalı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Reftar

Merhaba adet dönemini geldiğinin belirtisi olabilir veya yumurtlama döneminde olabilirsiniz eğer şikayetleriniz artarsa doktora görünmenizde yarar var kist varsa önlem almalısınız.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kanama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anormal Uterin Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Anormal Uterin Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?