Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama

Spiral, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve aile planlamasının sağlanması için kullanılan etkili bir yöntemdir. Ülkemizde prezervatif ve doğum kontrol hapları ile korunma daha yaygın olsa da, spiral taktırma yöntemi de tercih edilenler arasındadır.

Spiral takılırken herhangi bir sorun yaşanmadıysa, normal şartlarda spiral ciddi yan etkiler göstermez. Ancak bazı durumlarda spiral ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir ve çeşitli yan etkiler gözlemlenebilir:

  • Ara kanama
  • Sürekli kanama
  • Kahverengi akıntı
  • Rahimde ağrı

Spiral takılırken adet kanaması dışında çok hafif bir kanama olabilir. Bu kanama genellikle az miktarda ve kısa sürelidir. Spiral takılıyken adet kanaması ya da vajinada farklı nedenlerden dolayı kanama oluşması halinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Spiral takıldıktan sonra, ilk adet kanamasından sonra spiralin yerleştirildiği bölgenin doğru pozisyonda olup olmadığını kontrol etmek için ultrason (yansılanım) yapılmalıdır.

Spiral Takıldıktan Sonra Görülebilecek Yan Etkiler

Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra kanama, titreme ve ağrı gibi yan etkiler görülebilir. Bu belirtiler, genellikle enfeksiyonun (yangı) habercisi olabilir. Spiral, yapısı itibariyle takıldığı yeri enfeksiyona açık hale getirebilir. Bunun dışında, spiral takılırken ender de olsa rahim duvarında zedelenme görülebilir. Bu durum, kendini şiddetli ağrı ile belli eder. Ağrı bazen birkaç saate yayılabilir ya da kısa zamanda hafifledikten sonra adet kanamalarında şiddetlenerek sürebilir.

Spiral Türlerine Göre Kanama Değişiklikleri

Bakırlı spiraller adet kanama miktarını artırırken, hormonlu spiraller adet kanamalarını azaltabilir. Hatta bazı kadınlarda, spiralin takılı olduğu süre boyunca adet kanaması yaşanmadığı gözlemlenmiştir. Hormonlu spirallerde görülen bir diğer yan etki ise, bazen kana geçen hormonlar nedeniyle vücudun su tutması (ödem), iştah açılması ve buna bağlı kilo alınmasıdır.

Spiral Takıldıktan Sonra Görülebilecek Kanama Türleri

  • Hafif veya düzensiz kanama: Spiral takıldıktan sonra, bazı kadınlar düzensiz veya hafif kanama yaşayabilir. Bu durum, vücudun spirale uyum sağlamaya çalışmasıyla ilgili olabilir. Bu tür kanamalar genellikle zamanla azalır ve düzenli hale gelir.
  • Yoğun veya uzamış kanama: Spiral takıldıktan sonra bazı kadınlar, normalden daha yoğun veya uzamış adet kanamaları yaşayabilir. Bu durum, spiralin rahim iç tabakasına etki etmesiyle ilişkilendirilebilir. Eğer kanama çok yoğun veya uzun sürerse, doktorunuza başvurmanız önemlidir.
  • Ara kanamalar: Spiral kullanan bazı kadınlar ara kanamalar yaşayabilir. Bu, adet dönemleri arasında hafif kanama veya lekelenme şeklinde olabilir. Ara kanamalar genellikle hafiftir ve zamanla azalır.

Spiral takıldıktan sonra herhangi bir anormal kanama veya rahatsızlık durumunda, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Spiral, etkili bir doğum kontrol yöntemi olmasına rağmen, her kadının vücudu farklı tepkiler verebilir ve bu yan etkilerin takibi önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İLKNUR ARAT

02 Haziran 2024 Pazar

HORMONLU SPİRAL TAKILDIKTAN SONRA 15 AY OLDU ADET DÖNEMİM GELDİ BAHSEDİLEN AZ KANANAMAMIN AKSİNE ÇOK OLUYOR BU BİR YAN ETKİMİDİR. BİR CEVAP YAZARSINIZ SEVİNİRİM DOKTORA GÖRÜNÜYÜMMÜ

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İlknur Arat,

Hormonlu spiral kullanımı sonrasında adet döngüsünde değişiklikler yaşanabilir. Her bireyin vücudu farklı tepkiler verebilir. Ancak, normalden fazla kanama yaşıyorsanız, bu durumu göz ardı etmemeli ve bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz durumunuzu değerlendirecek ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İLKNUR ARAT,

Hormonlu spiral kullanımı sonrasında beklenenden fazla kanama yaşamanız bazı durumlarda normal olabilir, ancak bu durum sürekli hale geldiyse doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Hormonlu spiraller genellikle kanamayı azaltır, bu yüzden sizin yaşadığınız durum bir yan etki olabilir. En doğru bilgi ve yönlendirme için bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Umut Deniz

İlknur Hanım, makalemizde belirtilmiş olduğu gibi normalde çok büyük yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bazı bayanlarda küçük yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer sizlerde de kanamanın yanında kahverengi akıntı, rahimde ağrı ve kaşıntı gibi sorunlar var ise mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

soru

Ayşe

15 Mayıs 2024 Çarşamba

1hafta oldu sprel taktırdım ara kanamam var normalmi kaç gün kanama olur normalde

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayşe Hanım,

Spiral (RİA) taktırdıktan sonra ara kanamalar ve lekelenmeler yaşanması oldukça yaygındır ve genellikle 3 ila 6 ay sürebilir. Ancak, bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Eğer kanamanız yoğunlaşırsa veya şiddetli ağrılar yaşıyorsanız, bir jinekoloğa başvurmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Ayşe hanım, spiral takıldıktan sonra ara kanamalar ve lekelenmeler yaşanması yaygın bir durumdur ve genellikle birkaç hafta sürebilir. Ancak, kanamanız normalden fazla ya da uzun süreli olursa doktorunuza başvurmanızda fayda var. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Merğub

Merhabalar, spiral yöntemi uygulanan kadınlarda bu tür kanamalar olması normal kabul edilmektedir. Spiral yerleşmesi henüz yeni olduğundan kanamalar görülebilir ancak kanamaların uzun süre devam etmesi halinde tedaviyi uyguladığınız hekimine danışmanızı tavsiye ediyorum.

soru

Ayse

12 Mayıs 2024 Pazar

bir ay once spiral taktirdim.siralden sonraki kanamam cok yogun ve yaklasik bir haftadir devam ediyor.nedeni spiral olabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayse Hanım,

Evet, spiral (RİA) takıldıktan sonra bazı kadınlarda geçici olarak yoğun ve uzun süreli kanamalar görülebilir. Vücudunuzun spirale alışması zaman alabilir. Ancak, bu durum devam ederse veya sizi rahatsız edecek kadar yoğun olursa, bir doktorla görüşmeniz önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayse Hanım,

Evet, spiral takıldıktan sonra yoğun kanama yaşamanız normal olabilir. Birçok kadın, spiral takıldıktan sonraki ilk birkaç ay içinde adet kanamalarında artış ve düzensizlik yaşayabilir. Ancak, kanamanız çok yoğun ve uzun süreli ise mutlaka bir doktora danışmanızda fayda var. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

İsmihan

Geçmiş olsun Ayşe hanım. Kanamanın nedeni spiral olabilir. Spiral çıkmış, yerinden oynamış ve zedelenemeye sebebiyet vermiş olabilir öğrenme için konrole gitmenizde fayda var. Spiral takıldıktan kısa süre sonra bu kanama başladıysa ve devamında ağrı ve titreme ile seyrediyorsa bu bir enfeksiyonun da habercisi olabilir. Hekiminize danışınız.

soru

Aysem Guler

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Ben hormonlu spiral taktirdim takildiktan sonra az da olsa kanamalar oldu .Ama son on gundur hep kanama oluyorum normalmi acaba yoksa bir anormallikmi var yardimci olurmusunuz tesekkur ederim .Birde bu kanamalar vucutta kansizliga sebep olurmu .Artik surekli pedle geziyorum .

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aysem Guler,

Hormonlu spiral takıldığında ilk birkaç ay boyunca düzensiz kanamalar ve lekelenmeler normal olabilir. Ancak, sürekli ve yoğun bir kanama yaşıyorsanız, bu durumu doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Sürekli kanamalar vücudunuzda kansızlığa neden olabilir, bu yüzden bir sağlık profesyonelinden yardım almanız faydalı olacaktır. Geçmiş olsun dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Aysem Guler,

Hormonlu spiral takıldıktan sonra bazı kadınlarda düzensiz kanamalar olabilir, bu durum genellikle ilk birkaç ay içinde normale döner. Ancak, sürekli ve yoğun kanamalar yaşıyorsanız, bu durumu doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Sürekli kanamalar vücutta kansızlığa (anemi) yol açabilir, bu yüzden bir sağlık profesyoneliyle görüşmeniz faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

Sevgiler,

3. Cevap
cevap

Tail

Merhaba Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra kanama olur Spiral yapısı itibariyle takıldığı yeri enfeksiyona açık hale getirir. Bunun dışında spiral takılırken enderde olsa döl yatağı duvarında zedelenme görülebilir, bu kendini şiddetli ağrı ile belli eder, ağrı bazı zamanlarda birkaç saate yayılabilir yada kısa zamanda hafifledikten sonra adet kanamalarında şiddetlenerek sürebilir.

soru

Semra

05 Mayıs 2024 Pazar

Siprelimi cikarttirdim 9sene oldu ve çıkardıktan sonra kaç gün kanama olması gerekiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Semra Hanım,

Spiralin çıkarılmasından sonra her kadında farklılık gösterebilir. Genellikle birkaç gün süren hafif bir kanama olabilir, ancak bu durum kişiden kişiye değişebilir. Eğer kanama uzun sürerse veya aşırı olursa, bir kadın doğum uzmanına danışmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Semra Hanım,

Sipral çıkarıldıktan sonra genellikle birkaç gün süren hafif bir kanama olabilir. Ancak, her bireyin vücut yapısı farklı olduğu için bu süre kişiden kişiye değişebilir. Eğer kanamanızın süresi veya miktarı konusunda endişeleriniz varsa, bir sağlık profesyoneline danışmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim!

3. Cevap
cevap

Kanuni

Spiral çıkarımı sonrası meydana gelen kanamalar tamamen kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. Bu kanamalar bazı insanlarda 1 hafta olurken bazı insanlarda birkaç ay bile sürebilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer anormal bir durum var ise doktorunuzu bilgilendirmeniz çok önemlidir.

soru

Dilek

09 Nisan 2024 Salı

Spiral taktıktan sonra nezaman adet olucam lütfen beni bilgilendirin

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Dilek Hanım,

Spiral takıldıktan sonra adet döngünüzde bazı değişiklikler olabilir. Genellikle ilk birkaç ay içinde adetleriniz düzensiz olabilir veya lekelenme yaşayabilirsiniz. Ancak, bu durum zamanla düzelir ve adet döngünüz normale döner. Eğer uzun süreli düzensizlik veya aşırı kanama gibi sorunlar yaşarsanız, doktorunuza başvurmanız en iyisi olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Dilek Hanım,

Spiral takıldıktan sonra adet döngünüzde bazı değişiklikler olabilir. Özellikle ilk aylarda adet düzensizlikleri ya da lekelenme yaşamanız normaldir. Ancak genellikle 1-2 ay içinde adet döngünüz normale döner. Eğer uzun süreli veya ağrılı bir durum yaşarsanız mutlaka doktorunuza başvurmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Bistem

Spiralin amacı hamile kalmamayı sağlamaktır. Adet düzensizliği yapmaz spiral. Eğer adet düzensizliği çekiyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü başka bir sorun olabilir. Mesela kist oluşmuş olabilir. Yada spiral yanlış takılmış ta olabilir. Bu tür takılan aparatlara dikkat etmeniz lazım. En ufak bir şikayet yada rahatsızlık durumların da kadım doğum doktoruna gidin.

4. Cevap
cevap

Vefika

Spiral taktırmak adetinizin düzeninizi bozmaz önceki zamanlarda nasıl ve ne zaman oluyorsanız yine öyle devam eder.

soru

Hazal

06 Nisan 2024 Cumartesi

Sprali ilk taktigimda çook sanci kanamalarim oldu halada devam ediyor neyapicam bilmiyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hazal,

Spiral kullanmaya başladıktan sonra sürekli sancı ve kanama yaşıyorsan, bu durumu mutlaka doktoruna bildirmen gerekiyor. Doktorun, spiral yerleşiminin doğru olup olmadığını ve yaşadığın rahatsızlıkların normal olup olmadığını değerlendirebilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hazal, öncelikle geçmiş olsun. Spiral takıldıktan sonra bazen vücut alışınca kadar belirli bir süre sancı ve kanama olabilir. Ancak bu durum uzun süredir devam ediyorsa ve seni rahatsız ediyorsa bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanı tavsiye ederim. Doktorun gerekli kontrolleri yaparak seni en doğru şekilde yönlendirecektir. Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Maun

Merhaba Hazal Hanım. Spiral takıldıktan sonra bazı kişilerde bu tür yan etkiler görülmektedir. Ayrıca spiralden sonra enfeksiyon riski de yükseliyo bundan kaynaklı da olabilir. Kısa süre içinde geçmezse doktorunuzla irtibata geçiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni