İlk Gece Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

İlk Gece Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk Gece Kanaması

Evlilik döneminde olan birçok genç kızın en çok endişe duyduğu konulardan biri, ilk gece kanamasıdır. İlk gece her genç kız için zorlayıcı olabilir. Bu durum, vajina içinde bulunan ve tıbbi adı himen olan kızlık zarının yırtılması ile ilişkilidir. Kızlık zarı yırtıldığında genellikle birkaç damla kan gelir ve bu durum "ilk gece kanaması" olarak bilinir.

İlk Gecede Erkeklerin Rolü

İlk gece kanamasında en büyük görev erkeklere düşmektedir. Erkek ne kadar anlayışlı ve sabırlı olursa, kızlık zarının yırtılması o kadar kolay olur ve kızın kendini kasması o kadar azalır. Eğer erkek anlayışsız davranırsa, kızın kendini kasmasına neden olabilir ve bu durumda kanama görülmeyebilir. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra ilişkiye bir süre ara verilmelidir. İlk geceden dolayı kız zaten oldukça ağrı çekebilir. Eğer kanama olduktan sonra ilişki devam ederse, kız daha fazla ağrı çekebilir ve kanama miktarı artabilir, bu da ciddi kan kaybına yol açabilir.

Kızlık Zarının Yapısı ve Kanama

Her kızlık zarı ilk gece yırtılmaz. Bazı durumlarda, doğumda bile yırtılmayan kızlık zarları vardır. Bu tür zarlar, vajinanın çok gerisinde yer aldığı için ancak doğum sırasında yırtılabilir. Yırtılan her kızlık zarında kan gelmeyebilir. Bu durum, vücudun yapısına bağlıdır. Kan gelmediği zaman, bu kızın bakire olmadığı anlamına gelmez; kızlık zarının yapısına bağlı olarak kanama olmayabilir. Böyle bir durumda doktora başvurularak her şey öğrenilebilir.

Kızlık zarı yırtılırken gelen kanama, değişen miktarlarda olabilir. Yırtık, kızlık zarının yırtılma oranına bağlı olarak değişir ve kanama normal şekilde görülebilir. Kızlık zarı kalın, etli ve çok kanlanan bir bölgede ise kanama fazla olabilir. Kızlık zarı esnek bir yapıya sahipse yırtılmaz ve böylelikle kanama görülmez. Bu durum oldukça nadirdir ancak genellikle eşler arasında sıkıntıya yol açar. Kızlık zarının önceden yırtıldığı bilinse bile, basit bir doktor muayenesi ile zarın esnek olduğu öğrenilebilir.

İlk Gece ve Kanama Durumları

İlk gece kadın kendini çok kasarsa ve erkek acele ederse kanama olmayabilir. Normal ilk gece kanaması 30-35 dakika süren normal bir kanamadır. Ancak daha ciddi bir durum olan "coit yırtığı" olduğunda, kanama durmaz ve yoğun bir şekilde devam eder. Bu tür kanamalarda mutlaka doktora başvurulmalı ve doktorun muayenesi sonucu gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Güncel

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Güncel

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi